Rock

Muzyka rock to znana i lubiana forma muzyki rozrywkowej. Od lat ceniona na rynku muzycznym.

Rock to gatunek muzyki, który popularność zdobył w latach 60-tych. Swoje korzenie ma w latach 1940 i 1950 w rytmach rock and rolla, rhythm bluesa i country, a także nawiązaniach do muzyki folk, jazz i klasycznej. Dźwięk rock często obraca się wokół gitary elektrycznej, gitary basowej, perkusja i instrumentów klawiszowych, takich jak organy Hammonda, pianino, lub od końca lat 60-tych syntezatorów.


W późnych latach 60-tych i na początku 70-tych XX wieku, muzyka rockowa wypracowała różne podgatunki. Mieszane z muzyką ludowa stworzył folk rock, blues, oraz blues-rock i jazz, fusion aż po jazz-rock. W latach 70-tych na rock miał wpływ soul, funk, i muzyka latynowska. Wytworzyły się nowe podgatunki, takie jak soft rock, glam rock, heavy metal, hard rock, rock progresywny, rock i punk. Lata 80-te to powstanie new wave, punk hardcore i rocka alternatywnego. Natomiast w latach 90-tych powstał grunge, britpop, indie rock i nu metal.

Grupa muzyków specjalizujących się w muzyce rockowej nazywany jest zespołem rockowym lub grupą rockową. Wiele grup rockowych składa się z gitarzysty elektrycznego, wokalisty, basisty, perkusisty tworząc w ten sposób kwartet. Niektóre zespoły znacznie odbiegają od tej reguły.

W nowym tysiącleciu określenie rock został wykorzystane jako ogólnikowy termin do określenia pewnej formy muzyki pop, reggae, soulu, a czasem nawet hip-hopu, czasami błędnie.